Czas: 0:00
Kliknięcia: 0
Pełny ekran
Zmień grę
Powrót

Wybierz rodzaj układanki

Wybierz poziom trudności:

Witaj w 3 po 3.
Przesuń myszką kartoniki na właściwe miejsce

obracając kliknięciem myszki

Brzoza
Jest rośliną leczniczą. W celach zdrowotnych wykorzystuje się jej liście oraz korę, a zbierany wiosną sok jest chętnie spożywany i przez niektórych uznawany za prawdziwy rarytas.

Brzoza
Słowianie przypisywali jej magiczne właściwości. Brzozę sadzono przy grobach, by odstraszała duchy i negatywne moce. Z jej drewna wykonywano także kołyski, by zapewnić noworodkom ochronę przed złymi urokami.

Brzoza
Jest gatunkiem pionierskim, co oznacza, że sadzi się ją na terenach niezalesionych, na przykład nieużytkach rolnych lub obszarach z roślinnością wyniszczoną w wyniku pożarów lub działalności człowieka.

Dąb
Jest gatunkiem dlugowiecznym, dożywa nawet 700 lat. Najlepiej znany w Polsce Dąb Bartek ma około 670 lat, a najstarszy – Dąb Bolesław – 800 lat. Oznacza to, że rósł już przed narodzinami Władysława Łokietka.

Dąb
Według dawnych ludów jego okazałość i długowieczność świadczyła o tym, że jest siedzibą bóstwa. Dęby uważano więc za drzewa święte i wróżono z szumu ich liści.

Dąb
Jest symbolem siły, szlachetności i sławy, a wieniec z jego liści był u starożytnych Rzymian nagrodą za wybitne zasługi.

Buk
Jego owoce to bukiew – małe orzeszki zjadane chętnie przez leśne zwierzęta oraz, po uprażeniu, przez ludzi.

Buk
Najgrubszy w Polsce ma 670 cm obwodu. Potrzeba więc aż czterech dorosłych osób, żeby go objąć.

Buk
Jego liście mają bardzo intensywne, jaskrawe kolory. Wiosną są jasnozielone, a później ciemnieją. Jesienią natomiast robią się złocistożółte, pomarańczowe lub brązowe, mogą przyjmować nawet barwę złocistobrunatną.

Klon
Jego drewno było wykorzystywane do tworzenia stradivariusów – najsłynniejszych i najlepszych skrzypiec świata.

Klon
Jest wiatrosiewny – jego owoc składa się z dwóch ulistnionych orzeszków, które, spadając z drzewa, wirują i mogą odlecieć nawet na znaczne odległości. Na podobnej zasadzie działa śmigłowiec.

Klon
Jest bardzo odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często sadzi się go w miastach.

Dudek
Jego nazwa wzięła się od wydawanych przez niego odgłosów: "udududu udud".

Dudek
Samiec, który chce przypodobać się samicy, karmi ją tłustymi larwami i pędrakami.

Dudek
Nie posiada języka, dlatego jego sposób jedzenia jest bardzo charakterystyczny: najpierw rozgniata dziobem swoje ofiary (na przykład larwy owadów i dżdżownice), później podrzuca je w górę i łapie wprost do gardła. W podobny sposób ludzie jedzą popcorn.

Dzięcioł
Ma specjalnie zbudowane opony mózgowe, które wypełniają szczelnie wnętrze czaszki. Dzięki temu nie doznaje on wstrząsu mózgu podczas uderzania dziobem w pień drzewa.

Dzięcioł
Nie potrafi śpiewać, ale zamiast tego bębni dziobem o korę drzewa, by oznajmić innym samcom że są na jego terytorium. Dla wzmocnienia efektu wybiera spróchniałą korę lub blaszane dachy i anteny.

Dzięcioł
Co roku pary tych ptaków wykuwają sobie nowe dziuple. Wybierają do tego uszkodzone lub mniej zdrowe drzewa i zajmuje im to około trzy tygodnie.

Sikorka
W ciągu sezonu para modraszek może wychować nawet trzydzieści piskląt. Wyżywienie tylu wiecznie głodnych maluchów wymaga od nich olbrzymiego wysiłku.

Sikorka
Podczas żerowania na drzewach w bardzo nietypowy sposób wydziobuje z kory larwy owadów: zwisa bowiem głową w dół, podobnie jak nietoperz.

Sikorka
Bywa nazywana "lekarzem drzew", gdyż żywi się larwami i jajeczkami owadów, które szkodzą drzewom. Wielu sadowników zakłada dla nich specjalne budki lęgowe, by chronić swoje sady.

Zimorodek
Żywi się rybami, które łowi, nurkując pionowo w dół. Jego działanie jest błyskawiczne, gdyż ofiarę nabija na swój ostry dziób – samo zanurzenie trwa ledwie sekundę.

Zimorodek
Pomimo swojego niepozornego wyglądu oraz maleńkich rozmiarów (jest niewiele większy od wróbla), potrafi być bardzo agresywny. Zaciekle broni swojego kilkukilometrowego odcinka rzeki przed rywalami i innymi małymi ptakami.

Zimorodek
Jego piękne błyszczące pióra były niegdyś wykorzystywane do robienia biżuterii i luksusowych przedmiotów. Stawiano je na równi z bogactwami takimi jak kość słoniowa, złoto i perły.

Jeleń
Występuje na wszystkich kontynentach, choć do Australii został sprowadzony dopiero przez człowieka.

Jeleń
Samce podczas walki mogą zaczepić się porożem tak, że nie potrafią się uwolnić i czasem umierają z głodu.

Jeleń
Jego poroże może mieć wielkość prawie metra i ważyć do dwunastu kilogramów.

Niedźwiedź
Jest bardzo silny i potężnie umięśniony, więc upolowanie łosia lub jelenia nie sprawia mu problemów. Mimo to chętnie zjada także ryby, owoce oraz nasiona, a nawet ślimaki i dżdżownice. Prawdziwym przysmakiem są jednak dla niego słodycze – głównie miód.

Niedźwiedź
Ma bardzo dobry węch. Ludzie, przebywając na terenie, który zamieszkuje, nie powinni pozostawiać jedzenia w samochodach lub namiotach, bo zapach żywności może skłonić niedźwiedzia do odwiedzin.

Niedźwiedź
Samiec w pozycji wyprostowanej osiąga wysokość trzech metrów, czyli nie zmieściłby się w twoim pokoju.

Wiewiórka
Swoje gniazda buduje na rozwidleniu gałęzi w pobliżu pnia. Mają one kształt kuli i zaopatrzone są w płaski daszek.

Wiewiórka
Podczas skoków z drzewa na drzewo jej puszysta kita pełni rolę spadochronu.

Wiewiórka
Jej siekacze są tak ostre, że w ciągu kilku sekund potrafi przegryźć twardą skorupkę orzecha. Człowiekowi do takiej sztuki potrzebny jest specjalny przyrząd – dziadek do orzechów.

Lis
Na przednich łapach ma pięć, a na tylnych aż sześć palców, których opuszki są owłosione. Pomaga mu to w bezszelestnym podkradaniu się do zdobyczy.

Lis
Czasem się odzywa – w przypadku zagrożenia ostrzegawczo warczy lub podobnie jak pies krótko szczeka.

Lis
W wielu kulturach jest symbolem przebiegłości i sprytu, dlatego też występuje w licznych bajkach i podaniach.

Czy wiesz, że...?
Każdy mieszkaniec Polski w ciągu roku wytwarza średnio 350 kg odpadów, czyli prawie 1 kg śmieci dziennie.

Czy wiesz, że...?
Plastikowe odpady wyrzucane każdego roku do mórz i oceanów powodują w tym czasie śmierć 2 milionów wodnych zwierząt.

Czy wiesz, że...?
Plastikowa butelka rozkłada się 500 lat.

Czy wiesz, że...?
Możesz oszczędzać papier, wykorzystując puste strony ze starych zeszytów oraz drukując, pisząc i rysując po obu stronach kartki.

Czy wiesz, że...?
Wyłączając światło, komputer i telewizor, wtedy, gdy wychodzisz z pokoju, oszczędzasz energię elektryczną.

Czy wiesz, że...?
Oszczędzisz około 5 litrów wody, jeśli zakręcisz kran, myjąc zęby.

Czy wiesz, że...?
Jeśli idziesz na zakupy, weź ze sobą płócienną torbę, koszyk lub plecak. Rezygnując z foliowych torebek, wytworzysz mniej śmieci.

Czy wiesz, że...?
Guma do żucia rozkłada się w glebie 5 lat.

Czy wiesz, że...?
Leżący na ziemi bilet autobusowy rozłoży się dopiero po 4 miesiącach.

Czy wiesz, że...?
Niedokręcony lub kapiący kran może spowodować zmarnowanie nawet 36 litrów wody na dobę! To tyle samo, co cztery duże zgrzewki wody mineralnej.

Czy wiesz, że...?
Koszt opakowania to zazwyczaj 16 % ceny całego produktu, a przecież i tak od razu trafia ono do kosza. To znaczy, że kupując batonik za 2,5 zł, aż 40 groszy "wyrzucasz do śmieci".

Czy wiesz, że...?
Statystyczny Polak zużywa rocznie ponad 65 kg papieru, czyli tyle, ile waży 13 000 kartek A4.

Gratulacje!

Imię:
e-mail:
Czas
Kliknięcia

Gratulacje!

Jeżeli czujesz się już na siłach spróbuj gry rankingowej 3x3

Pełny ekran

W tryb pełnoekranowy można przejść poprzez klawisz F11.


Ułóż układankę
w jak najkrótszym czasie
i przy jak najmniejszej
ilości prób

Polityka Prywatności


Podczas korzystania z serwisu Tropem.pl na urządzeniu końcowym użytkownika zapisywane są niewielkie pliki tekstowe (cookies), niezbędne do poprawnego korzystania z portalu. Dzięki nim możliwe jest zapamiętanie danych logowania, poprawne wyświetlanie strony oraz zbieranie informacji do statystyk.

Użytkownik może sam w dowolnym momencie dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki internetowej w zakresie plików cookies. Jednak ograniczenia w ich stosowaniu mogą pogorszyć jakość korzystania z portalu.

W trakcie korzystania z Serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie danych osobowych (adres e-mail). Ich umieszczenie jest dobrowolne, a w przypadku dzieci poniżej trzynastego roku życia wymaga zgody rodziców lub opiekunów. Dane te służą wyłącznie do komunikacji z użytkownikami w celu przesyłania nagród rzeczowych oraz informowania o nowościach na portalu i nie są udostępniane osobom trzecim.

Zanim zagrasz


Witaj na Tropem.pl! - leśnym portalu edukacyjnym, który nie tylko wprowadzi cię w świat dobrej zabawy, ale także zachęci do samodzielnego tropienia życia lasu. Zanim rozpoczniesz przygodę z naszym portalem, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Te kilka zasad obowiązuje wszystkich, którzy nas odwiedzają, warto więc je zapamiętać.

1. Aby korzystać z zasobów naszego portalu, potrzebny ci będzie login oraz hasło. Możesz je otrzymać np. podczas wizyty w nadleśnictwie.
2. Po zalogowaniu się możesz całkowicie za darmo korzystać ze wszystkich gier i atrakcji serwisu. Nigdy nie będziemy pobierać żadnych opłat od ciebie ani twoich rodziców.
3. Jeśli chcesz korzystać z Tropem.pl, a nie masz jeszcze trzynastu lat, koniecznie poproś o zgodę swoich rodziców lub opiekunów.
4. Zabawa na naszym portalu nie wymaga rejestracji ani podawania żadnych danych osobowych.
5. Tropem.pl oferuje ci następujące gry:
- BYSTRZAK LEŚNY i PTASI – dzięki nim poznasz mieszkańców polskich lasów. To gry typu memory, polegające na odnajdywaniu skrytych pod obrazkami par tych samych zwierząt. Twój wynik będzie tym lepszy, im mniejszą ilość prób będziesz potrzebować do skompletowania wszystkich par. Pamiętaj jednak, że liczy się także czas!
- PUZZLE – ułóż zdjęcie wybranego zwierzęcia lub ptaka w wyświetlonej ramce i poznaj ciekawostkę na jego temat. To gra na czas, więc im szybciej złożysz układankę, tym lepszy będzie twój wynik.
- 3 PO 3 – poznaj polskie ptaki, zwierzęta, drzewa lub ciekawostki na temat segregowania odpadów. Ułóż kostki łamigłówki tak, aby obrazki na wszystkich bokach pasowały do siebie. Zrób to jak najszybciej i przy jak najmniejszej ilości przesunięć.
- ZWIERZYNIEC – znajdź pięć wizerunków wiewiórek i poznaj jedną z wielu ciekawostek przyrodniczych. To gra losowa, więc liczy się w niej wyłącznie twoje szczęście.
6. Wynik każdej gry możesz zapisać na naszym portalu. Jeśli twój rezultat będzie w gronie najlepszych, wyświetli się na liście rankingowej.
7. Warunkiem zapisania twojego wyniku w rankingu jest podanie nazwy użytkownika (imienia lub pseudonimu) oraz adresu e-mail. Jeśli nie skończyłeś trzynastu lat, przed wpisaniem swoich danych spytaj o zgodę rodziców lub opiekunów.
8. Pamiętaj, że na Tropem.pl obowiązują zasady kulturalnego zachowywania się. Jeśli podana przez ciebie nazwa użytkownika będzie obraźliwa lub wulgarna, usuniemy i ją, i twój wynik.
9. Jeśli ty lub twoi rodzice będziecie mieć jakiekolwiek uwagi do sposobu funkcjonowania naszego portalu, napiszcie do nas na adres: tropem.kolormedia@gmail.com


Napisz do nas:

Witaj w tropem.pl

login:
hasło:

Błędny login lub hasło.


Strona korzysta z ciasteczek.
Pełna informacja w Polityka prywatności